Sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenie za czynności pośred-nictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. W razie nieokreślenia wynagrodzenia w umowie przysługuje wynagrodzenie zwy-czajowo przyjęte w danych stosunkach.
Czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami mogą być wy-konywane w stosunku do wszelkich nieruchomości, a także na rzecz wszystkich osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.
Art. 181. [Zasady wykonywania zawodu] I. Przy wykonywaniu działalności zawodowej pośrednik jest obowiązany stosować przepisy pra-
wa i standardy zawodowe, kierować się zasadami etyki zawodowej, a czynności pośrednictwa wykonywać ze szczególną starannością właściwą dla ich zawodowego charakteru. Jest on także zobowiązany do kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje te czynności.
Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych.
Art. 182. [Kwalifikacje] 1. Licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami nadaje się osobie, która:
– posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
– nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów warto-ściowych, znaków urzędowych, za przestępstwa skarbowe oraz za inne przestępstwa mające znaczenie ze względu na wykonywany zawód,
– posiada co najmniej średnie wykształcenie,
– ukończyła kurs kwalifikacyjny,
– odbyła praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieru-chomościami,
– przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin uprawniający do otrzymania licencji zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Leave a reply