
Jak prawidłowo napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?
Używanie własnego samochodu podczas codziennych podróży może prowadzić do nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Kierowcy chcą tego uniknąć, ale kolizje mogą się zdarzyć bez względu na to, jak ostrożnie korzystamy z dróg i ulic. Osobą winną za wywołanie zdarzenia może być drugi kierowca lub mogą być to czynniki niezależne od właścicieli aut. W każdej sytuacji poszkodowany będzie musiał rozpocząć proces likwidacji szkody w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych.
Kolizja drogowa i wypadek na drodze
Formalności wymagane przez ubezpieczycieli mogą nie być zrozumiałe dla wielu kierowców, szczególnie dopiero rozpoczynających swoją przygodę na drogach. Bardzo istotną kwestią jest ocena sytuacji jeszcze na miejscu zdarzenia. Jeśli uszkodzone zostały samochody i obrażenia odnieśli ludzie, na miejscu musi znaleźć się Policja, która pokieruje dalszymi krokami obu kierowców. Jeżeli natomiast w zdarzeniu uszkodzone zostały tylko auta, nie trzeba wzywać funkcjonariuszy Policji. W takiej sytuacji jedna ze stron powinna uznać siebie za winną kolizji. W następnej kolejności należy sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Musi ono zawierać dane kierowców, samochodów oraz szczegółowy opis zdarzenia.
Oświadczenie sprawcy kolizji
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej może być sporządzone na podstawie jednego z gotowych wzorów dostępnych online. W ten sposób istnieje mała szansa na pominięcie ważnych danych. Jednak mało który kierowca wozi w aucie gotowe formularze, dlatego przepisy dopuszczają zapisanie wszystkich informacji na zwykłej kartce papieru. Dokument musi zawierać następujące dane:
– imiona i nazwiska kierowców,
– numery PESEL kierowców,
– adresy zamieszkania kierowców,
– serie i numery dokumentów tożsamości,
– serie i numery posiadanych praw jazdy,
– marki i modele samochodów,
– numery rejestracyjne aut,
– numery VIN (czyli numery nadwozia).
Ważne informacje uzupełniające
Warto dodać, że oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno dodatkowo zawierać numer polisy OC sprawcy zdarzenia, nazwę ubezpieczyciela oraz dokładny opis okoliczności i przebiegu kolizji. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, w dokumencie należy podać dane wszystkich osób. Informacje te muszą być zgodne z zapisami w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Oświadczenie sprawcy kolizji musi być podpisane przez obu kierowców, aby firma ubezpieczeniowa nie miała wątpliwości związanych z wiarygodnością zapisanych informacji. Dzięki temu likwidacja szkody lub wypłata odszkodowania może być zrealizowana w najszybszym terminie.