Art. 2. [Wniosek, decyzja, wpis] 1. Użytkownik wieczysty składa wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do:
– kierownika urzędu rejonowego, jeżeli użytkowanie wieczyste jest ustanowione na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa,
– wójta, burmistrza (prezydenta miasta), jeżeli użytkowaniie wieczyste jest ustanowione na nieruchomości stanowiącej własność gminy.
Decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wydaje organ, o którym mowa w ust. 1. Decyzja ta stanowi pod-stawę wpisu w księdze wieczystej.
Decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie narusza praw osób trzecich.
Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo włas-ności oraz dokumenty potwierdzające prawo użytkowania wieczystego, ja-kie należy przedstawić wraz z tym wnioskiem .
Art. 3. [Odmowa] Organ, o którym mowa w art. 2 ust. 1, odmawia wydania decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące pra-widłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub gminę.
Art. 4. [Opłata za przekształcenie] Osoba, która nabyła własność nieru-chomości na podstawie art. 2, zobowiązana jest do uiszczenia dotychcza-sowemu właścicielowi opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wie-czystego w prawo własności.
Art. 5. [Raty obliczanie] 1. Opłata, o której mowa w art. 4, składa się z rat rocznych płatnych przez:
– 15 lat – jeżeli użytkowanie wieczyste trwało 5 lat i krócej,
– 10 lat – jeżeli użytkowanie wieczyste trwało dłużej niż 5 lat i krócej niż 20 lat,
– 5 lat – jeżeli użytkowanie wieczyste trwało 20 lat i dłużej.
Wysokość raty rocznej, o której mowa w ust. 1, równa jest wysokości opłaty rocznej naliczonej z tytułu użytkowania wieczystego za 1997 r., waloryzowanej corocznie w oparciu o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni.
Leave a reply