Z chwilą upływu terminu, o którym mowa w ust. 3, postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego uważa się za doręczone wszystkim uczestnikom scalenia.
Postanowienie o wszczęciu postępowania wymiennego doręcza się uczestnikom wymiany na piśmie.
Na postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego służy za-żalenie.
Art. B. [Wydzielenie równowartości dopłata] 1. Uczestnicy scalenia lub wymiany otrzymują grunty o równej wartości szacunkowej w zamian za dotychczas posiadane za równą wartość szacunkową uważa się również wartość o różnicy nie przekraczającej 3%.
W wypadkach gdy ze względów technicznych nie jest możliwe wydzie-lenie gruntów o równej wartości szacunkowej, stosuje się dopłaty pieniężne. Dopłaty te przysługująza różnicę wartości szacunkowej przekraczającą 3%.
Na wniosek uczestnika scalenia lub wymiany przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie wydzielenia gruntów o innej wartości szacunkowej.
Wysokość dopłat ustala się według cen przyjętych przy szacowaniu gruntów objętych scaleniem lub wymianą.
Dopłaty uczestnikom scalenia są wypłacane ze środków budżetu tere-nowego rady narodowej stopnia podstawowego jednorazowo, w terminie dwóch miesięcy po zakończeniu scalenia.
Uczestnik scalenia zobowiązany do dopłaty uiszcza ją w terminie dwóch miesięcy po zakończeniu scalenia na rachunek budżetu rady naro-dowej stopnia podstawowego. Na wniosek zainteresowanego właściwy bank może udzielić na ten cel kredytu w wysokości nie przekraczającej 90% kwoty dopłaty kredyt ten podlega spłacie w równych ratach półrocznych przez okres 10 lat od wydania decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia i jest oprocentowany w takiej samej wysokości jak kredyt na zakup nie-ruchomości rolnych.
Dopłaty między uczestnikami wymiany są regulowane bezpośrednio, z tym że uczestnikowi wymiany zobowiązanemu do dopłaty właściwy bank może udzielić na ten ceł kredytu w wysokości i na zasadach określonych w ust. 6.
Leave a reply